Nowoczesna: Do ginekologa bez zgody rodzica

Umożliwienie młodzieży powyżej 15. roku życia wizyt u ginekologa, dermatologa i urologa bez zgody rodzica – to główny cel przygotowanego przez Nowoczesną projektu nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzecznika Praw Pacjenta oraz ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Jak powiedziała rzeczniczka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska, dokument w piątek ma zostać złożony w Sejmie.

Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Projekt – jak poinformowała posłanka Nowoczesnej Monika Rosa – ma na celu umożliwienie „osobom małoletnim, ale już mogącym rozpocząć życie seksualne, od 15. roku życia, pójścia na badania, na konsultacje, na porady”.

– Nie oszukujmy się, jeśli nastolatkowie rozpoczynają życie seksualne, a tak jest, powinni mieć możliwość pójścia do tych lekarzy, do skonsultowania się bez opieki rodzica – powiedziała Rosa. Jak dodała, obecnie często zdarza się, że nastolatkowie, mając możliwość wizyty wyłącznie z rodzicem, na taki ruch się nie decydują.

– Traktujemy to jako element edukacji seksualnej, bo nie w każdym domu istnieje otwarta przestrzeń do prowadzenia rozmów na tematy intymne, takie jakie pojawiają się na spotkaniach z lekarzem specjalistą – wyjaśniła Hennig-Kloska. Dodała, że propozycja Nowoczesnej usunie niespójność prawa, na którą wskazywali Rzecznik Praw Dziecka i Rzecznik Praw Obywatelskich.

W marcu Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wskazywał m.in. na niespójność regulacji w zakresie praw pacjenta oraz wykonywania zawodu lekarza z przepisami Kodeksu karnego, z którego wynika, że współżycie z małoletnim poniżej 15. roku życia stanowi przestępstwo.

– Innymi słowy współżycie z małoletnim powyżej 15. roku życia jest prawnie dozwolone. Oznacza to, że małoletni powyżej 15. roku życia mogą podejmować współżycie bez konsekwencji prawnych, ale przy tym nie mają możliwości samodzielnego, na podstawie własnej, prawnie skutecznej zgody, skorzystania z porady ginekologicznej lub urologicznej w celu skontrolowania swojego stanu zdrowia – stwierdził wówczas Rzecznik.

Zaznaczył jednocześnie, że potrzeba wizyty u ginekologa lub urologa nie musi mieć związku z podjęciem przez młodego pacjenta współżycia, ani wiązać się z przepisaniem środków antykoncepcyjnych.

Data utworzenia: 29.05.2017
Nowoczesna: Do ginekologa bez zgody rodzicaOceń:
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania